Parkinsoniada 2019 – relacja

  • Admin 

W dniach 2-4 sierpnia 2019r., w Łodzi, po raz pierwszy w Polsce, odbyła się Parkinsoniada – Igrzyska sportowe osób dotkniętych Chorobą Parkinsona. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest pochodzący z Czech Jan Skrkal, który pojawił się także jako reprezentant swojego kraju na naszej, XII z kolei edycji imprezy. Jak się dowiedzieliśmy – łódzka Parkinsoniada okazała się przedsięwzięciem na niespotykaną dotąd skalę. W zawodach wzięło udział blisko 230 zawodników reprezentujących: Austrię, Czechy, Słowację i Polskę. Organizatorzy – Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych Tromed Sporting z Łodzi z nieocenioną Panią Zofią Tomalczyk na czele – znakomicie sprostał temu herkulesowemu  wyzwaniu. Na terenie obiektów sportowych AZS Centrum Sportu przy ul. Styrskiej 20/24 rozegrano igrzyska w ośmiu konkurencjach: tenis stołowy, rzutki, curling halowy, rzut do kosza, strzał do bramki, strzał kijem hokejowym, dmuchawka oraz boccia (petang). Każda z tych dyscyplin rozgrywana była w kategorii kobiet i mężczyzn.

Nasze, katowickie Stowarzyszenie, reprezentowała grupa 8 osób (5 zawodników i  3 opiekunów). Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować fundacji „Żyć z Chorobą Parkinsona” im. Jerzego Łukasiewicza w Warszawie, bez pomocy której wyjazd naszej grupy nie byłby możliwy.

Znakomicie przygotowane obiekty sportowe oraz zaplecze logistyczne pozwoliły zawodnikom bez przeszkód skupić się na rywalizacji, która wypełniła niemal całą sobotę – z  małą przerwą na doskonale przyrządzony, grillowy obiad na świeżym powietrzu wzbogacony o rodzime przystawki (ogórki małosolne, chleb ze smalcem itp.) Obok głównej imprezy odbywały się lokalne pogadanki i prezentacje, w tym bardzo ciekawa prezentacja szkoły Rock Steady Boxing – warszawskiej filii amerykańskiej szkoły promującej zajęcia z pogranicza boksu i fitness w rehabilitacji choroby parkinsona.

Po kolacji, około godziny 19:00 spotkaliśmy się na uroczystości wręczenia medali, którą uświetnili swoją obecnością artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź”, a także posłowie: Małgorzata Niemczyk (siatkarska mistrzyni Europy z 2003 roku) oraz Zbigniew Ajchler – zmagający się z naszą chorobą – zdobywca drugiego miejsca w tenisie stołowym na tegorocznej edycji. Oklaskom i wiwatom na cześć mistrzów nie było końca.

Chlubą i dumą naszego Stowarzyszenia został Pan Eugeniusz Smarzoch – zdobywca pierwszego miejsca w rzutkach! Do serdecznych gratulacji dla naszego Mistrza dołączamy najlepsze życzenia urodzinowe!